Koncert kolęd i pastorałek w naszym kościele.

Jest już pewną tradycją, że w Uroczystość Objawienia Pańskiego, odbywa się w naszym kościele koncert kolęd i pastorałek. W tym roku odbył się on z jednodniowym opóźnieniem. Myślą przewodnią tegorocznego koncertu była, choćby częściowa, prezentacja utworów z płyty wydanej przez Naszą Parafię i Szkołę Muzyczną „PRO ARTE” z kolędami i pastorałkami, których wykonawcami były zespoły parafialne i uczniowie Szkoły. Szczególnym powodem naszej radości jest ogromnie zainteresowanie muzyką i śpiewem wśród najmłodszych chodzieżan. Obecnie jest to z pewnością dobry przykład dla innych. Po raz kolejny okazuje się, że wszystko zależy od ludzi, a nie od okoliczności czy innych uwarunkowań. Koncert rozpoczęła Agata Pasierbek pastorałką „Był pastuszek bosy” i choć jak sama mówiła „trochę się denerwowała”, to jednak zaśpiewała pięknie. W kolejnym etapie wystąpiła nasza Schola Dziecięca „ŚWIĘCI WNIEBOWZIĘCI”. Pięknie ubrane dzieciaki zaśpiewały z dużym zaangażowaniem pastorałkę „Skrzypi mróz”. Przyszedł czas na SCHOLĘ MŁODZIEŻOWĄ, która bardzo elegancko ubrana, tym razem bez męskiej części, zaśpiewała „Cichą noc”. Gitara p. Aleksandry Wekwert jedynie delikatnie pogrywała, a my słyszeliśmy piękną kolędę zaśpiewaną na głosy. Kolejną odsłoną koncertu był Chór Parafialny „CAMERATA” pod batutą p. mgr. Marcina Mendlika.  I nagle zrobiło się trochę jak w filharmonii: eleganckie stroje wykonawców, profesjonalne wejście i śpiew kolędy „Gore gwiazda”. Potem nastąpiła zmiana sceny, odezwały się nasze organy i za sprawą Anny Klaszyńskiej  wybrzmiała kolęda „O gwiazdo betlejemska” . Następny etap duchowej strawy należał do dziewczyn z klasy wokalu p. mgr Beaty Zdunek: Wiktorii Sobeckiej, Wiktorii Janiczak, Zuzanny Wolskiej i Julii Kapsiak, które wykonały dwa piękne utwory :”Babci zegar” i „Mario, czy Ty wiesz?”. Kolejnym etapem koncertu były dwa utwory instrumentalne. Jako pierwsi wystąpili: Maciej Strzałkowski – piano i Radosław Grabowski – saksofon, którzy zagrali piękną kolędę „Jezus malusieńki”. W drugim duecie, Maciej Strzałkowski zagrał na 4 ręce razem z Katarzyną Kledzik utwór „O Holy Night”. Kolejny etap koncertu to nasza kolejna, ale za to bardzo wyjątkowa parafialna duma, czyli Chór Kameralny „EXAUDI”. Piękne głosy we władzy subtelnej pani dyrygent mgr Beaty Zdunek – tak bym to określił w największym skrócie. Reszty nie da się opisać – trzeba posłuchać i poczuć. I jak tu przebić poprzednich wykonawców, skoro dotąd było tak pięknie i różnorodnie? Na pomysł wpadł  nasz pan organista, prowadzący również chór „CAMERATA”. Zaprosił on do współpracy „Zaprzyjaźnionych Muzyków z Chodzieży”, od pewnego czasu tworzących „SEPTET INSTRUMENTÓW DĘTYCH”, którzy razem z Chórem wykonali piękną kolędę „Lulajże Jezuniu”. Po tym występie, Muzycy Chodziescy wykonali jeszcze trzy kolędy, kończąc utworem, który poruszył wszystkich zgromadzonych w kościele – „Tryumfy Króla Niebieskiego”. I tak zakończył się koncert, który można by również nazwać „Muzycznymi rewelacjami chodzieskimi roku 2017”. Ale to nie koniec, bo Ksiądz Proboszcz zapowiedział jeszcze jedną, pierwszą rewelację Nowego Roku. Pojawili się przed nami przedstawiciele Milcza – naszej filii, którzy zaprezentowali 3 utwory z „Mojego Betlejem” SKALDÓW. Usłyszeliśmy trzy zdolne i odważne wokalistki: Zuzannę Świerczyńską, Joannę Banasińską i Marikę Gapińską, które przygotowywały się pod kierunkiem p. Mirosława Deresza – organisty w Milczu i jego żony – pani Krystyny. Przygotowania trwały długo ale efekt zaskoczył wszystkich. Warte podkreślenia jest to, że koncert odbył się na żywo i trwał około godziny. Towarzyszyła nam również piękna bożonarodzeniowa sceneria (przy okazji proponuję odwiedzić Kościół Mariacki w Chodzieży i zobaczyć przepiękną Szopkę Betlejemską). Do zobaczenia na następnym koncercie.

Print Friendly, PDF & Email