NIEDZIELA PALMOWA – ŚWIĘTO MŁODYCH

Niedziela Palmowa, od czasów Papieża Jana Pawła II, kojarzona jest jako Diecezjalne Święto Młodych. Papież Polak od początku trwania pontyfikatu szczególną troską otaczał ludzi młodych. 20 grudnia 1985 roku, podczas spotkania opłatkowego, wyraził On pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym prze niego miejscy jako spotkanie międzynarodowe.

W naszej archidiecezji, już od kilku lat, spotkania młodych w Niedzielę Palmową odbywają się w wymiarze dekanalnym. W tym roku po raz pierwszy organizatorem tego wydarzenia w rejonie wągrowieckim (do którego należy nasz dekanat) było Nasze Miasto. W niedzielne popołudnie do Chodzieży przybyli młodzi ludzie z sąsiednich parafii i dekanatów, m.in. z Damasławka, Murowanej Gośliny i Rogoźna. Razem z nimi modlił się Arcybiskup Wojciech Polak.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00 w kościele św. Floriana nabożeństwem Gorzkich Żalów. Po wspólnej modlitwie, barwny orszak, w procesji z palmami, przeszedł do Naszego Kościoła, gdzie sprawowana była uroczysta Eucharystia celebrowana przez przybyłych z młodymi księży pod przewodnictwem Prymasa Polski.

W Słowie Bożym, odwołując się do odczytanego chwilę wcześniej opisu Męki Pańskiej, a także orędzia papieża Franciszka na 33. Światowy Dzień Młodzieży, Metropolita Gnieźnieński prosił młodych, aby się nie bali, strach bowiem – jak mówił – paraliżuje, zamyka i niszczy.

Słuchając Ewangelii według świętego Marka można zobaczyć, że uczniowie Jezusa dosłownie przestraszyli się tego wszystkiego, co zdarzyło się z ich Mistrzem. W towarzyszeniu Jezusowi, w byciu z Jezusem, teraz zawładnął nimi lęk i strach. Opuścili Go wszyscy i uciekli, bo się po prostu bali. Nie przyszliśmy jednak po to, aby ich oskarżać i wytykać palcami. Wiemy przecież dobrze, a myślę, że wielu z nas wie to nie tylko w teorii, ale i z doświadczenia, że trzeba samemu bardzo uważać, by nie powtórzyć za Piotrem: choćby wszyscy zwątpili, to na pewno nie ja. Trzeba wystrzegać się pychy i pochopnych deklaracji. Trzeba uznać swoją słabość i swój grzech W tym dniu, gdy towarzyszymy Jezusowi w Jego męce i śmierci, chcemy – bo takie jest też przesłanie kolejnego XXXIII Światowego Dnia Młodych, który dziś razem przeżywamy – jeszcze raz usłyszeć: nie bój się! Papież Franciszek kierując dziś swoje słowo do Was, Młodych, pragnął powtórzyć Wam właśnie te słowa, którymi podczas zwiastowania Maryi, anioł zwrócił się do Niej: nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Anioł – pisze w swym orędziu do młodych papież Franciszek – czytając w głębi Jej serca, mówi do Niej: nie bój się! Ale – dodaje Ojciec Święty – Bóg czyta również w naszych sercach. Bóg czyta dziś w Twoim i w moim sercu. (…) W tym roku, chcemy i my, jak Maryja, wszyscy jeszcze raz usłyszeć: nie bój się – i tutaj Ty teraz wypowiedz z kolei swoje imię – znalazłaś/znalazłeś łaskę u Boga. On wzywa Cię po imieniu. Twoje życie nie jest bowiem anonimowe. Nie jest czystym przypadkiem czy też jedynie walką o przetrwanie. I nie jest takie samo, jak wszystkich innych. Nie jest jednym z wielu podobnych, a wręcz skopiowanych i powielonych, jakby zeszły z jakieś Bożej taśmy produkcyjnej. Ono jest naprawdę jedyne i wyjątkowe, bo takie podarował Ci Bóg. Ono jest Twoje własne. On zaś ma konkretne marzenie związane właśnie z Tobą, z Twoim życiem, z Twoją przyszłością. On ma wobec Ciebie swój plan. Ma dla Ciebie Twoje powołanie. I jest z Tobą tak, jak kiedyś – owszem w wyjątkowy i jedyny sposób – był z Maryją. I Tobie przecież towarzyszy Jego łaska, Jego miłość, Jego powołanie. Towarzyszy Bóg, bo kiedy otwieramy się na łaskę Bożą, to, co niemożliwe staje się rzeczywistością. Łaska Boża dotyka owego dzisiaj, waszego życia, porywa was takimi, jakimi jesteście, ze wszystkimi waszymi lękami i obawami, ale objawia także wspaniałe plany Boże.

Po zakończonej Mszy Świętej, na młodzież czekał ciepły posiłek. Następnie wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w Misterium Męki Pańskiej.

Fot. B.Kruszyk