Parafialne Rekolekcje Wielkopostne

Co jest najważniejsze w życiu parafialnym w ciągu roku liturgicznego? Wyobraźmy  sobie taką sytuacje, że wszyscy Parafianie zostają zaproszeni do wzięcia udziału w sondażu na temat : co jest najważniejsze w życiu parafii? Odpowiedzi może być wiele : odpust parafialny, wizyta biskupa, Boże Narodzenie, Święta Zmartwychwstania Pańskiego, Festyn Parafialny, Bierzmowanie młodzieży, pierwsza Komunia Św. Myślę, że ok. 10 % Parafian wybrałoby : inną odpowiedź i wskazałoby na rekolekcje wielkopostne. Zmartwychwstanie Chrystusa jest oczywiście ważniejsze od wszystkiego ale to właśnie dobrze przeżyte  rekolekcje wielkopostne są rzeczywistością najbardziej duchotwórczą i zarazem będącą wstępem do całej, wspaniałej przygody i spotkania z żywym i prawdziwym Chrystusem, żyjącym pośród nas. Może pamiętamy rekolekcje o. Kaliksta Salaka (2014)- misjonarza z Kazachstanu – mówione językiem  i gestami Miłości; rekolekcje o. Remigiusza Trockiego – egzorcysty i fachowca od uzależnień duchowych(2015), czy rekolekcje ks. prałata Romana Adama Kneblewskiego, kałana , który umiłował ryt rzymski i tak pięknie pokazywał nam historię jako źródło naszego : „TU i TERAZ” (2016), czy ks. proboszcza Grzegorza Fabiszaka z Krajenki , który z kolei mówił tak bardzo proboszczowsko i tak bardzo od kapłańskiego serca – ja mam wciąż przed oczami poświęcenie naszej figury Matki Bożej Fatimskiej- to wtedy ona została naszą Matką Bożą (2017). Kiedy tak myślę nad tą krótką historią rekolekcji wielkopostnych to widzę ogrom działania łaski Bożej i Ducha Świętego. Kiedyś zastanawiałem się, kogo zaprosić w tym roku. Nic nie wymyśliłem. Mówię sobie – niech Duch Święty działa – to Jego rok. Jeszcze w tym samym tygodniu ks. Marek zadaje mi pytanie: czy mamy rekolekcjonistę na ten rok? Jeszcze nie. A zna ks. proboszcz ks. Macieja Chmielewskiego ? Bardzo dobrze – ale tylko ze słyszenia i z internetu. To dobry kolega mojego brata (też kapłana). To proszę dzwonić – może będzie miał jeszcze wolny termin. U nas rekolekcje wielkopostne odbywają się w pierwszym okresie Wielkiego Postu, aby była większa szansa na ciekawych głosicieli Słowa Bożego. Miał czas . Zgodził się. Tylko dziękować Bogu. Po rekolekcjach- przy kolacji , kiedy wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni i zadowoleni zarazem  – ks. Maciej mówi: ja miałem przeczucie, że to będą dobre rekolekcje. Ja mu odpowiadam : ja też miałem takie przeczucie. Bogu Wszechmogącemu niech będą dzięki za ten czas i tego kapłana oraz  za uczestników tych rekolekcji. Było nas znacznie więcej – jak przewidują europejskie normy religijności. Dobrze, że my z Chodzieży – może się nie dowiedzą w Brukseli ( no chyba, że na nas ktoś  doniesie – i wtedy może być  proces przeciwko Chodzieży ( to tak półżartem).Dziękujemy za pokazanie nam czasów w historii  zbawienia, w których żyjemy. Dzięki temu lepiej rozumiemy to, co się dzieje wokół nas i to , co będzie się dziać. Dziękujemy za podpowiedź , aby nie skupiać się na tym, co my w naszej szerokości geograficznej nazywamy jeszcze złem ale na Jezusie Chrystusie, który jest Panem Czasów. Był nim wtedy, kiedy po ludzku przegrywał na Golgocie i będzie  Nim wtedy, gdy ludzie jeszcze bardziej odwrócą się od Niego. Powtórne przyjście Chrystusa na ziemię może dokonać się w scenerii podobnej do Ukrzyżowania Chrystusa. „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę , gdy powtórnie przyjdzie na ziemię? Chrystus  będzie wtedy tryumfował ale czy my wcześniej nie będziemy, jak zagubieni Apostołowie i widzowie ukrzyżowania. Ks. Macieju ! Dziękujemy za Twoje piękne , proste i mądre świadectwo wiary.

Ja już myślę o przyszłych rekolekcjach. Nie tylko w kwestii , kto je będzie głosił, ale w kwestii – kto skorzysta z zaproszenia, nie z księży ale z wiernych. Na rekolekcje powinni przychodzić ci, którzy przychodzą ale jeszcze bardziej ci, którzy nigdy nie chodzili albo już nie chodzą. Bóg szanuje Twoją wolność. Może warto wreszcie mądrze z niej skorzystać?????????????????????????????????????????????

Print Friendly, PDF & Email