WIGILIA PASCHALNA

Wielu z nas wciąż nie może się przekonać do uczestnictwa w Wigilii Paschalnej a jest to jedyna i niepowtarzalna liturgia w całym roku. Przeżywa się w niej całą historię zbawienia. Wszystko zaczyna się od Liturgii Światła i poświęcenia nowego ognia od , którego jest odpalany PASCHAŁ – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, przynoszącego nowe życie. Po uroczystym śpiewie rozpoczyna się Liturgia Słowa. Najpierw czytane są fragmenty ze Starego Testamentu, przeplatane psalmami i modlitwą Celebransa, następnie dochodzimy do Nowego testamentu i po uroczystym ” alleluja” odczytywana jest Ewangelia o Zmartwychwstaniu. W homilii ks. proboszcz mówił o roli światłości w historii  zbawienia. Od powstania światłości zaczęło się życie na początku stworzenia a Chrystus zmartwychwstały daje nam również nowe życie przez wstąpienie do otchłani i powstanie z martwych (a nie z powstanie z martwego jednego ciała). Potem nastąpiła Liturgia Chrzcielna – bo to nasz chrzest święty wprowadza nas w Łaskę Bożą i Liturgia Eucharystyczna. Ostatnią częścią była procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Na uwagę zasługują jeszcze dobrze przygotowana Liturgia i świetna oprawa muzyczna. Nie wszędzie można uczestniczyć w tak dobrze przygotowanej liturgii.