WIELKI PIĄTEK w parafii MATKI BOŻEJ

Piątek to dla nas  Katolików inny dzień. Każdy piątek ma charakter pokutny – w tym dniu katolicy poszczą – bo Chrystus umarł na Krzyżu za każdego z nas. Raz w roku jest jednak WIELKI PIĄTEK w Triduum Paschalnym, kiedy to szczególnie chcemy pamiętać o ofierze Jezusa Chrystusa za nas i mu dziękować za otwartą bramę do nieba. Tak przynajmniej minimum przyzwoitości  nakazywałoby  czynić.

W naszej parafii Liturgia Męki Pańskiej miała bardzo uroczysty charakter. Przewodniczył jej ks. Kamil Jadczak – wikariusz naszej parafii. Liturgia zgromadziła rekordowo liczną Służbę Liturgiczną. W tym dniu nie odprawia się Mszy Św. ale oddajemy cześć Zbawicielowi za Jego dzieło oraz słuchamy Słowa Bożego. Kulminacją Liturgii Słowa jest opis Męki Pańskiej wg. św. Jana. W naszym kościele już po raz trzeci usłyszeliśmy Mękę śpiewaną w wykonaniu solistów : Przemysława Przybylskiego, Arkadiusza Plucińskiego i ks. Kamila Jadczaka oraz poszerzonego Chóru Kameralnego „Exaudi”.

Druga część to Adoracja Krzyża – ze względu na ilość uczestników trwała bardzo długo. Trzecią część liturgii stanowi Komunia Św. , która była na ten dzień przechowana w ołtarzu „Ciemnicy”. Po Komunii św. przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, który też w tym roku jest ciekawie zbudowany. Adoracja trwała do godz. 22.00.

Copyright © 2018 Parafia p.w. Nawiedzenia NMP w Chodzieży.