Przygotowanie do pogrzebu

Przychodzą w naszej rodzinie te najtrudniejsze momenty, że umiera ktoś najbliższy czy bliski. Wtedy po pierwszej refleksji i bólu wiemy, że należy zorganizować pogrzeb. Czasem robimy to po raz pierwszy i nie bardzo wiemy co i w jakiej kolejności należy czynić.

Pierwszą i najważniejszą  czynnością, jeszcze przed śmiercią – jest sprowadzenie kapłana w celu pojednania się umierającego z Bogiem i ludźmi. Jeśli jest to szpital, to należy to zgłosić u sióstr i kapelan szpitala odwiedzi chorego w możliwie najszybszym czasie. Nie należy tu czekać do ostatniego momentu. Jeśli ktoś umiera w domu, należy wezwać kapłana z parafii.

Do szpitala nie wzywamy kapłana z parafii bo to jest teren działania ustanowionego kapelana. (chyba, żeby nie było w tym czasie kapelana – np. sam jest chory)

Jeśli już nastąpi śmierć – to najpierw jest potrzebna modlitwa (jeśli jest to możliwe) przy umierającym. Można odmówić np. różaniec św. Choć ciało już nie daje oznak życia to mózg jeszcze reaguje przez ok. 2 godziny i jest to czas odchodzenia duszy z tego świata. Modlitwa jest tu najdoskonalszym towarzyszeniem zmarłemu w jego ostatniej drodze ku wieczności.

Kolejnym etapem jest wezwanie lekarza w celu stwierdzenia śmierci. Zaświadczenie lekarza jest podstawą do wydania Aktu zgonu przez Urząd Stanu Cywilnego. Zawsze udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, na terenie którego nastąpił zgon. Gdyby ktoś wyjechał do innego miasta i tam zmarł – to tamten Urząd wydaje Akt Zgonu.

Kolejnym krokiem jest udanie się do Biura Parafialnego w celu wpisania do księgi zmarłych (dokonuje się to na podstawie Aktu Zgonu, bez którego ksiądz nie może odprawić pogrzebu.) Następnie ustalany jest dzień i godzina pogrzebu.

Kolejnym krokiem jest wizyta wybranym Zakładzie Pogrzebowym i ustalenie wszystkich szczegółów pogrzebu. Gdyby godzina nie pasowała Zakładowi Pogrzebowemu – to on wtedy za zgodą rodziny umawia nowy termin pogrzebu z parafią.

Copyright © 2018 Parafia p.w. Nawiedzenia NMP w Chodzieży.